10 Χρόνια C’est La Vie. Το νόημα της ζωής και το επόμενο βήμα από τον Δημήτρη Αντωνίου | Radioexodos.gr

Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016, Βασιλικό Θέατρο Θεσσαλονίκης
Ώρα έναρξης 19.00, είσοδος ελεύθερη

Η ιστορία του 26χρονου Δημήτρη Αντωνίου είναι ένα μάθημα ζωής και παράδειγμα δύναμης ψυχής. Η ζωή του Δημήτρη άλλαξε όταν 10 χρόνια πριν τραυματίστηκε πολύ σοβαρά έξω από το 7ο Λύκειο Καλαμαριάς, το σχολείο όπου ήταν μαθητής, όταν ένα αυτοκίνητο έπεσε πάνω του με μεγάλη ταχύτητα προκαλώντας του συντριπτικό κάταγμα στον αυχένα, ολική ρήξη νωτιαίου μυελού και ακρωτηριασμό του δεξιού του χεριού. Στα επόμενα δύσκολα χρόνια ο Δημήτρης δεν το έβαλε κάτω ποτέ: έμαθε να κινείται με αναπηρικό καροτσάκι, δημιούργησε την ομάδα graffiti ‘C’est La Vie’ ομορφαίνοντας σχολεία και γκρίζους αστικούς χώρους, σπούδασε στο τμήμα Φυσικής του Α.Π.Θ. και συνέχισε με μεταπτυχιακές σπουδές στην Οικονομική Θεωρία στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Ανάμεσα σε όλα αυτά ασχολήθηκε και με τη λογοτεχνία, έγραψε το πρώτο του βιβλίο και αυτό το διάστημα ολοκληρώνει το δεύτερο.
Τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου στο Βασιλικό Θέατρο ο Δημήτρης Αντωνίου θα μας παρουσιάσει το πρώτο του βιβλίο με τίτλο ‘Έτσι είναι η ζωή’ και κυρίως θα μας μιλήσει για αυτόν τον κύκλο των 10 χρόνων της πορείας του που κλείνει αλλά και για αυτά που θέλει να καταφέρει στο μέλλον. Θα είναι μια γιορτή αισιοδοξίας με καλεσμένη όλη την πόλη, μια από τις σπάνιες ευκαιρίες να δώσουμε, μα πιο πολύ να πάρουμε δύναμη από έναν πραγματικό μαχητή της ζωής.
Η εκδήλωση διοργανώνεται από τον Οργανισμό Τουρισμού Θεσσαλονίκης και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης (Μακεδονίας Θράκης) και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Συμμετέχουν φιλικά οι καλλιτέχνες: Φωτεινή Βελεσιώτου, 12ος Πίθηκος και η Χορωδία Γυναικών ‘Αγία Κασσιανή η Υμνογράφος’ της Ι.Μ. Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως.
Το βιβλίο ‘Έτσι είναι η ζωή’ και η ομάδα ‘C’est La Vie’

Η γαλλική φράση ‘C’est la vie’ που θα πει ‘έτσι είναι η ζωή’ είναι μια φράση που έχει σημαδέψει τον Δημήτρη στη ζωή του μετά το ατύχημα, την έχει κάνει και τατουάζ στο χέρι του. Το πρώτο βιβλίο του Δημήτρη ‘’Ετσι είναι η ζωή’ κυκλοφόρησε πριν λίγο καιρό και είναι μια συλλογή δέκα διηγημάτων, μερικά αληθινά και άλλα φαντασίας, γεμάτα έντονες συγκινήσεις, χιούμορ και προβληματισμούς που ευελπιστούν να δώσουν στον αναγνώστη την ευκαιρία να δει τον κόσμο και τη ζωή μέσα από μια διαφορετική ματιά, ή καλύτερα μέσα από πολλές διαφορετικές ματιές. Το βιβλίο θα διατίθεται στο χώρο της εκδήλωσης.

‘C’est La Vie’ είναι και το όνομα της ανοιχτής ομάδας δημιουργίας graffiti του Δημήτρη. Για εκείνον και την ομάδα η ζωγραφική στους τοίχους είναι στην ουσία ένας τρόπος να περάσουν τα δικά τους θετικά μηνύματα. Έχουν βάψει σε σχολεία και δημόσιους χώρους στις γειτονιές της Καλαμαριάς, με τη συγκατάθεση των υπευθύνων κάθε φορά, έχοντας στόχο να δημιουργήσουν καλλιτεχνικά αλλά και να προκαλέσουν με την εικαστική τους δράση. Η τέχνη του graffiti ήταν κάτι που άρεσε στο Δημήτρη πριν το ατύχημα και η απόφαση για δημιουργία της ομάδας που ακολούθησε του έδωσε την ευκαιρία να ασχοληθεί περισσότερο με αυτή τη μορφή τέχνης.
Περισσότερες πληροφορίες για όλες τις δράσεις στο www.dimitrisantoniou.gr
Παρασκευή Πατουλίδου
Αντιπεριφερειάρχης Μητροπολιτικής
Ενότητας Θεσσαλονίκης
Πρόεδρος του
Οργανισμού Τουρισμού Θεσσαλονίκης

Γιάννης Χαρούλης στην Τεχνόπολη – Μεταφορά συναυλίας | Radioexodos.gr

Η συναυλία του Γιάννη Χαρούλη στην Τεχνόπολη την Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου, η οποία  δεν κατάφερε να πραγματοποιηθεί ομαλά, θα γίνει στο ίδιο μέρος και με τα ίδια εισιτήρια την Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου στις 21:00.
Εξαργυρώσεις εισιτηρίων θα γίνουν από την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου μέχρι την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου, με την ακόλουθη διαδικασία:

– Όσοι έχετε προμηθευτεί τα εισιτήριά σας πληρώνοντας με πιστωτική κάρτα ή με viva wallet account, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το 13855 και δίνοντας τον 10ψήφιο κωδικό κράτησής σας, να αιτηθείτε ακύρωση εισιτηρίων και επιστροφή χρημάτων στην κάρτα ή το account σας.

– Όσοι έχετε προμηθευτεί τα εισιτήριά σας πληρώνοντας με μετρητά σε κάποιο φυσικό σημείο, θα πρέπει να στείλετε με e-mail τα στοιχεία σας (ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο επικοινωνίας, κωδικό κράτησης, IBAN και δικαιούχο) στο aftofoto@aftofoto.gr και τα χρήματα θα κατατεθούν στο λογαριασμό σας.

Εφόσον υπάρξουν ακυρώσεις, τη Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου θα γίνει ανακοίνωση για τον τρόπο διάθεσης των εισιτηρίων.

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία στη διάθεση σας.

 

To πρόγραμμα των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο | Radioexodos.gr

Ακολουθεί αναλυτικά το ημερήσιο πρόγραμμα των Ελλήνων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 7-18 Σεπτεμβρίου:

7 Σεπτεμβρίου 
00:00 Τελετή Έναρξης

8 Σεπτεμβρίου – 1η ημέρα
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
17:57 Πουρσουίτ ανδρών (προκριματικά): Μπαράκας/Τρουλινός
23.38 Πουρσουίτ ανδρών (τελικός)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
16:41 100μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Ριζάογλου, Σταματοπούλου
18:44 100μ. ελεύθερο S3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:05 Σφαίρα F32: Γονιός, Ζησίδης, Κωνσταντινίδης
23:42 100μ. Τ44 (σειρές): Σείτης
00:11 Μήκς Τ47: Σμαραγδή

9 Σεπτεμβρίου – 2η ημέρα
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
19:00 Κατηγ. 54 κιλά: Μπακοχρήστος
22:00 Κατηγ. 59 κιλά: Κουλούμογλου

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΣΕ ΠΙΣΤΑ
16:00 Χιλιόμετρο: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
15:30 100μ. ύπτιο S1 (σειρές): Ταμπαξής, Καρυπίδης
15:38 100μ. ύπτιο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης, Καπελλάκης
15:45 100μ. ύπτιο S2 (σειρές): Καλπακίδου
16:05 50μ. πεταλούδα S6 (σειρές): Χριστάκης
17:31 4×50μ. ελεύθερο μικτό 20p. (σειρές)
23:30 100μ. ύπτιο S1 (τελικός)
23:40 100μ. ύπτιο S2 (τελικός)
23:50 100μ. ύπτιο S2 (τελικός)
00:12 50μ. πεταλούδα S6 (τελικός)
02:55 4×50μ. ελεύθερο μικτό 20p. (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:05 Ακόντιο F54: Στεφανουδάκης
02:00 100μ. T44 (τελικός)

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Απλό ανδρών (α` γύρος): Διαμαντής

10 Σεπτεμβρίου – 3η ημέρα
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
15:00 Ολυμπιακό τόξο γυναικών (γύρος κατάταξης): Ποιμενίδου

ΤΖΟΥΝΤΟ
16:00 Κατηγ. 100κ. (προκριματικά, ρεπεσάζ, ημιτελικά): Παπαχρήστου
21:30 Κατηγ. 100κ. (τελικός)

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
22:00 Κατηγ. 65κ.: Γκουντάνης

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
18:14 R4 (προκριματικά): Κακοσαίος
20:45 R4 (τελικός)

ΜΠΟΤΣΙΑ
18:30 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα
23:00 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
15:46 50μ. ελεύθερο (σειρές): Σφαλτός, Χριστάκης
15:58 50μ. πεταλούδα (σειρές): Τσαπατάκης
16:13 50μ. ύπτιο (σειρές): Κωστάκης
16:22 50μ. ύπτιο (σειρές): Ριζάογλου, Σταματοπούλου
23:44 50μ. ελεύθερο (τελικός)
23:56 50μ. πεταλούδα (τελικός)
00:26 50μ. ύπτιο (τελικός)
00:34 50μ. ύπτιο (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:53 Σφαίρα F20: Μαντούδη, Κυργιοβανάκη
17:48 100μ. Τ47 (σειρές): Κουτούλιας
23:45 Σφαίρα F20: Νικολαίδης, Σενικίδης
01:36 100μ. Τ47 (σειρές): Σμαραγδή

11 Σεπτεμβρίου – 4η ημέρα
ΜΠΟΤΣΙΑ
17:00 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα
23:00 Ζευγάρια BC3 (ημιτελικά)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
16:00 Πουρσουίτ (προκριματικά): Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη
17:34 Χιλιόμετρο: Μπαράκας/Τρουλινός
18:30 Πουρσουίτ (τελικός): Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
15:30 100μ. πρόσθιο SB5 (σειρές): Σφαλτός
15:49 200μ. μικτή ατομική SM9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης
16:09 100μ. πρόσθιο SB13 (σειρές): Λιγνός
17:16 100μ. πρόσθιο SB4 (σειρές): Τσαπατάκης
17:26 100μ. πρόσθιο SB4 (σειρές): Αντωνιάδου
17:37 200μ. ελεύθερο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης
23:30 100μ. πρόσθιο SB5 (τελικός)
23:46 200μ. μικτή ατομική SM9 (τελικός)
00:02 100μ. πρόσθιο SB13 (τελικός)
02:05 100μ. πρόσθιο SB4 (τελικός)
02:13 100μ. πρόσθιο SB4 (τελικός)
02:37 200μ. ελεύθερο S2 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:45 100μ. ανδρών Τ47 (τελικός)
16:48 Mήκος F20: Καναβός
00:56 100μ. γυναικών Τ47 (τελικός)
02:03 200μ. Τ44 (σειρές): Σείτης

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Απλό ανδρών (β` γύρος)

12 Σεπτεμβρίου – 5η ημέρα
ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
15:00 Σπάθη ατομικό Α κατηγορίας: Πυλαρινός, Ντούνης
15:00 Σπάθη ατομικό Β κατηγορίας: Τριανταφύλλου
20:00 Σπάθη ατομικό Α κατηγορίας
20:00 Σπάθη ατομικό Β κατηγορίας

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
22:00 Κατηγ. 80 κιλά: Μωϋσιάδης

ΜΠΟΤΣΙΑ
18:30 Ζευγάρια BC3 (αγώνας 3-4 θέση)
23:30 Ζευγάρια BC3 (τελικός)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
17:10 200μ. μικτή ατομική SM6 (σειρές): Χριστάκης
17:45 50μ. ελεύθερο S5 (σειρές): Τσαπατάκης
17:52 50μ. ελεύθερο S5 (σειρές): Αντωνιάδου
01:39 200μ. μικτή ατομική SM6 (τελικός)
02:41 50μ. ελεύθερο S5 (τελικός)
02:48 50μ. ελεύθερο S5 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:03 Σφαίρα F53: Κοροκίδα
23:30 4×100μ. Τ42-47: Σείτης, Καπέλλας, Κουτούλιας, Βέλτσι, Σεβδικαλής
01:20 200μ. ανδρών Τ44 (τελικός)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:30 Sonar (1η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου
21:00 Sonar (2η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Απλό ανδρών (γ` γύρος)

13 Σεπτεμβρίου ? 6η ημέρα
ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
15:00 Ξίφος Μονομαχίας Β κατηγορίας: Λουφάκη
20:00 Ξίφος Μονομαχίας Β κατηγορίας

ΜΠΟΤΣΙΑ
16:00 Ατομικό BC3: Πολυχρονίδης, Πανανός, Ντέντα
18:30 Ατομικό BC1: Σουλάνης
22:00 Ατομικό BC4: Mόρφη Μέτζου
23:00 Ατομικό BC3

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
17:23 50μ. ελεύθερο S9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης
17:35 50μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Κωστάκης
01:49 50μ. ελεύθερο S9 (τελικός)
02:25 50μ. ελεύθερο S3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:03 Κορίνα F32: Γονιός, Ζησίδης, Κωνσταντινίδης

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:30 Sonar (3η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου
21:00 Sonar (4η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Απλό ανδρών (προημιτελικά)

14 Σεπτεμβρίου 7η ημέρα
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
16:00 Κατηγ. 107 κιλά: Μάμαλος
22:00 Κατηγ. +107 κιλά: Δήμου

ΜΠΟΤΣΙΑ
16:00 Ατομικό BC1
17:00 Ατομικό BC4
18:00 Ατομικό BC3
23:00 Ατομικό BC1
00:00 Ατομικό BC4

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
19:30 Ατομική χρονομέτρηση: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη, Μπαράκας/Τρουλινός

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
16:32 100μ. ύπτιο 12 (σειρές): Ταϊγανίδης
17:07 50μ. πρόσθιο SB2 (σειρές): Κωστάκης
17:17 50μ. πρόσθιο SB3 (σειρές): Καραούζας
17:36 50μ. ελεύθερο S13 (σειρές): Λιγνός
00:36 100μ. ύπτιο 12 (τελικός)
01:19 50μ. πρόσθιο SB2 (τελικός)
01:35 50μ. πρόσθιο SB3 (τελικός)
01:59 50μ. ελεύθερο S13 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:00 Σφαίρα F53: Φερνάντες
00:06 400μ. Τ44 (σειρές): Σείτης
00:23 Μήκος F47: Κουτούλιας

PARACANOE
15:00 Kayak KL1 200μ. (σειρές): Πρελορέντζου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:30 Sonar (5η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου
21:00 Sonar (6η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Απλό ανδρών (ημιτελικά)

15 Σεπτεμβρίου 8η ημέρα
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
15:00 Ολυμπιακό Τόξο γυναικών (γύρος 32)
21:00 Ολυμπιακό Τόξο γυναικών (προημιτελικά, ημιτελικά, τελικοί)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
15:00 Ομαδικό ξίφος μονομαχίας: Πυλαρινός, Ντούνης, Τριανταφύλλου
22:00 Ομαδικό ξίφος μονομαχίας

ΜΠΟΤΣΙΑ
16:00 Ατομικό BC3 (προημιτελικά)
16:00 Ατομικό BC1 (προημιτελικά)
17:30 Ατομικό BC4 (προημιτελικά)
17:30 Ατομικό BC1 (προημιτελικά)
22:00 Ατομικό BC1 (ημιτελικά)
22:00 Ατομικό BC3 (ημιτελικά)
23:30 Ατομικό BC4 (ημιτελικά)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
15:30 100μ. πεταλούδα S9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης
15:44 100μ. πρόσθιο SB6 (σειρές): Χριστάκης
16:29 200μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Κωστάκης
17:18 50μ. ύπτιο S1 (σειρές): Ταμπαξής, Καρυπίδης
17:24 50μ. ύπτιο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης, Καπελλάκης
17:30 50μ. ύπτιο S2 (σειρές): Καλπακίδου
23:30 100μ. πεταλούδα S9 (τελικός)
23:43 100μ. πρόσθιο SB6 (τελικός)
00:34 200μ. ελεύθερο S3 (τελικός)
01:44 50μ. ύπτιο S1 (τελικός)
01:52 50μ. ύπτιο S2 (τελικός)
02:00 50μ. ύπτιο S2 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
17:38 400μ. ανδρών Τ44 (τελικός)

PARACANOE
15:00 Kayak KL1 200μ. γυναικών (ημιτελικά)
16:00 Kayak KL1 200μ. γυναικών (τελικός)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:30 Sonar (7η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου
21:00 Sonar (8η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

16 Σεπτεμβρίου 9η ημέρα
ΜΠΟΤΣΙΑ
16:00 Ατομικό BC1 (αγώνας θέσεις 3-4)
16:00 Ατομικό BC3 (αγώνας θέσεις 3-4
17:20 Ατομικό BC4 (αγώνας θέσεις 3-4)
18:30 Ατομικό BC1 (τελικός)
23:00 Ατομικό BC3 (τελικός)
01:00 Ατομικό BC4 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
16:19 50μ. ύπτιο S4 (σειρές): Ριζάογλου
17:22 150μ. μικτή ατομική SM3 (σειρές): Κωστάκης
00:32 50μ. ύπτιο S4 (τελικός)
02:30 150μ. μικτή ατομική SM3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
23:33 Σφαίρα F33: Λιάγκου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:30 Sonar (9η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου
21:00 Sonar (10η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
Ατομικό ανδρών (αγώνας για θέσεις 3-4)

17 Σεπτεμβρίου 10η ημέρα
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
19:00 Αγώνας αντοχής ανδρών: Μπαράκας/Τρουλινός
19:05 Αγώνας αντοχής γυναικών: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
15:30 100μ. ελεύθερο S6 (σειρές): Χριστάκης
16:05 50μ. ελεύθερο S12 (σειρές): Ταϊγανίδης
16:32 100μ. ύπτιο S13 (σειρές): Λιγνός
23:30 100μ. ελεύθερο S6 (τελικός)
00:00 50μ. ελεύθερο S12 (τελικός)
00:58 100μ. ύπτιο S13 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ
00:21 Μήκος F44: Καπέλλας, Βέλτσι, Σεϊτης

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
18:00 Sonar (11η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

18 Σεπτεμβρίου
ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ